MENÜ

Dunaújváros Megyei Jogú Város
Cigány Kisebbségi Önkormányzata


Megvalósult programjaink:


 

Közfoglalkoztatási programok

2011 márciusában kezdtük meg a rövid távú közfoglalkoztatási programunkat, mely alapján kezdetben 4 fő foglalkoztatását jelentette irodai hátterünk felállítása céljából. Áprilisban programunk kiegészült hosszú távú közfoglalkoztatásban részt vevő személyekkel, majd az év során folyamatosan bővült, így jelenleg 70 fő foglalkoztatását végezzük. Ennek eredményeképpen már ügyfélszolgálattal is állunk a lakosság rendelkezésére, ahol a mindennapi életük során felmerült problémáikban próbálunk segítséget nyújtani.

 

 

„Rendezett Dunaújvárosért” program

A rövid távú közfoglalkoztatási programon belül külön kiemelést érdemel városőri programunk, melynek keretein belül 35 fő foglalkoztatása valósul meg. A városőrök feladata a közterületi szabálysértések és bűncselekmények bejelentése, valamint, hogy jelenlétükkel növeljék a lakosság biztonságérzetét. A csapat októberben kiegészült egy 8 fős takarítóbrigáddal, mely a városőrök bejelentései alapján a köztisztaságilag aggályos gócpontok felszámolását végzi.

 

 

Mediációs program

Alternatív konfliktuskezelési programunk célja, hogy az intézmények falain belül és azon kívül történt vitákat békés úton, független közvetítő útján oldjuk meg. Ennek érdekében konfliktuskezelési asszisztensek valamint, diplomás mediátor segítségét vesszük igénybe. Jelenleg a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházzal már szerződésben állunk, és céljaink között szerepel egyéb közintézmények (pl. iskolák, óvodák) bevonása is a programba.

 

 

 

Tervezett programjaink:


Viselkedés és illemtan foglalkozások bevezetése – általános és középiskolások számára

A CKÖ részéről minden hónapban egyszer meghívnánk egy ismert, népszerű, a fiatalok által is elfogadott személyt (zenész, sportoló, közéleti személyiség), akik nagy tömegeket tudnak mozgósítani. Olyan hírességekre gondoltunk, akik megfelelő értékeket tudnának átadni fiataloknak, és olyanokra, akik hatást tudnak gyakorolni a fiatalok életére. Szeretnénk olyan értékrendet tolmácsolni, mint emberség, tisztelet, szorgalom, becsületesség, szeretet. Vagyis, pozitív példákat szeretnénk bemutatni, olyanokat, amelyek valóban fontosak a mai világban.

 

Gyermekek kulturális foglalkoztatása – a magyar öntudat erősítése

Városi énekkar megalakítását tervezzük. Szeretnénk, ha a diákok megismernék azokat a kulturális értékeket, amelyek a társadalmi összetartozás jelképét jelentik. Kiemelt célunk, hogy diákjaink méltón elő tudják adni a Himnuszt, a Szózatot, a Nemzeti dalt, megismerjenek olyan, a magyarsághoz tartozó kulturális értékeket, amelyek üzenete nélkülözhetetlen a mai világban. Fontos a közös értékrend megteremtése, fenntartása és példaként való megjelenítése. A kulturális tevékenység mellett szeretnénk a diákoknak egy olyan közösséget létrehozni, ahol a tanulásban is tudnak egymásnak segíteni, illetve korrepetálásban is részesülhetnek.

 

Hátrányos, veszélyeztetett helyzetű gyermekek részére bentlakásos kollégium kialakítása

Az ország néhány pontján már jól működő program kidolgozását javasoljuk az önkormányzatnak. Olyan programról van szó, amelyet nem csak Dunaújvárosban, hanem a település határain kívül, akár országosan is meg lehet valósítani. A program lényege, hogy olyan hátrányos helyzetű általános iskolás, illetve középiskolás diákok részére biztosít segítséget, ahol a szülők nem tudják már biztosítani a mindennapi léthez szükséges feltételeket. Ha megvalósul a program, akkor nem kell elszakítni a gyermekeket a családjuktól, biztosítani lehet az iskoláztatást, a kollégiumi ellátást, az étkeztetést, a felügyeletet. Amennyiben elindul a program, a hátrányos helyzetű diákok nem szakadnak el végérvényesen a családjuktól és esélyük lehet a tanulásra, a szakma megszerzésére, indulásra az életben.

 

 

Asztali nézet